Pionkolandia – polski klub gier planszowych z siedzibą w Sztumie (województwo pomorskie), założony w 1 stycznia 2011 roku przez Sławomira Wiechowskiego i Marlenę Nowosielską.
Misja
Misją klubu jest edukacja i promocja nowoczesnych gier planszowych wśród dzieci, młodzież i osób dorosłych. Organizujemy turnieje, konkursy, konwenty gier planszowych. Prowadzimy zajęcia w szkołach, świetlicach, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Organizujemy „Otwarte Spotkania z Grami Planszowymi” dla mieszkańców Sztumu i okolic. Prowadzimy również szkolenia, warsztaty, konferencje, wykłady o tematyce gier planszowych i ich wykorzystaniu w edukacji. Również zajmujemy się wydawanie gier planszowych i ich recenzowaniem.
Cel
Pionkolanida to przedsięwzięcie zapaleńców gier planszowych, których celem jest propagowanie tej formy spędzania wolnego czasu. Chcemy odciągnąć dzieciaki od telewizji i komputera. Chcemy pokazać rodzicom, jak, w sposób atrakcyjny i sprzyjający rozwojowi, spędzać czas z dziećmi. Chcemy, wreszcie, pokazać wszystkim, że gry planszowe to nie tylko, przysłowiowy wręcz, Chińczyk, ale rozbudowana i wymagająca zabawa.
Historia
Klub powstał 1 stycznia 2011 roku z inicjatywy kilku osób Sławka i Magdy Wiechowskich, Marleny Nowosielskiej, Elwiry Tomasiak, Katarzyny Mazurkiewcz oraz Małgorzaty Szpalerskiej. Tworzą go także zaprzyjaźnieni nauczyciele, znajomi, rodzice oraz co najważniejsze uczniowie. Klub działa aktywnie w kilku szkołach w województwie pomorskim między innymi: przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szumie, Gimnazjum Nr 1 w Sztumie, w Szkole Podstawowej nr 8 w Malborku, w Zespole Szkół w Starym Targu. Współpracujemy także z około 100 szkół w całej Polsce.
Nazwa klubu
To połączenie dwóch słów pionko i landii. Pierwsze słowo nawiązuje do pionków, które występują w grach oraz druga część do krainy, miejsca przyjazna wszystkim ludziom. Nazwa ma symbolizować miejsc przyjazne każdej osobie, która chce miło spędzić czas przy grach planszowych. Nazwa został wymyślona przez uczniów w ramach konkursu na nazwę dla klubu.
Współpraca
Współpracujemy w wieloma wydawnictwami w Polsce, które zajmują się wydawaniem gier planszowych między innymi: Bard, Egmont, Cube Factory of Ideas Familiaris, Foxgames, G3, Galakta, Granna, Gry Leonardo, Hobbity.eu, Instytut Pamięci Narodowej, Kolonix, Kuźnia gier, Lets Play, Maple, Mattel, Magia Czarnego Sportu, Mars Games, Phalanx, Piatnik, Pictogra, Polskie Gry Planszowe, Portal Games, Rebel, Spawn, Tactic, TM Toys, Trefl, Wydawnictwo Alter,
Współpracujemy z Miastem i Gminą Sztum, Starostwem powiatowym w Sztumie, z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Pomorską Organizacją Turystyczną, Muzeum Powstania Warszawskiego, Dziennikiem Bałtyckim, Czasopismem Świat Gier Planszowych oraz Bankiem Spółdzielczy w Sztumie.
Gry planszowe
Na dzień 1 kwietnia 2014 roku kolekcja naszego klubu to 700 tytułów różnego typu gier.
8 kwietnia 2014 roku wydaliśmy 750 egzemplarzy grę pod tytułem „Odkrywcy Dolnego Powiśla”.
Osiągnięcia
- Organizacja Mistrzostw Polski Szkół w Rummikub (2012,2013,2014)
- Organizacja Mistrzostw powiatu sztumskiego w Rummikub (2011,2012,2013)
- Organizacja Wojewódzkich Mistrzostw Szkół w Superfarmera 2014
- Organizacja Mistrzostw Polski Szkół w Superfarmera 2014
- Organizacja Mistrzostw Szkół w grze Story Cubes 2012 i 2014
- Organizacja Festiwali Gier: „Wiosennych festiwali gier planszowych” oraz „Zagraj z nami” (5 edycji)
- Wydanie gry „Odkrywcy Dolnego Powiśla” (2014)
- Organizacja Mistrzostw powiatu w grze Szkół w grze „Odkrywcy Dolnego Powiśla” (2014)
- Organizacja turniejów eliminacyjnych do Mistrzostw Polski w: Carcassonne, 7 Cudów Świata, Wsiąść do pociągu Europa
- Prowadzenie Mistrzostw Polski:
- w Wsiąść do pociągu Europa 2013,
- Evolutio 2014,
- Superfarmer 2014,
Logo klubu