Powrót do Mistrzostwa powiatu

Edycja II – 2012

Rok 2012 charakteryzowała zdecydowana dominacja Rummikuba na rynku sztumskich gier planszowych. Popyt na grę w porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększył się nie tylko na terenie gminy Sztum, ale również całego powiatu. Od stycznia wskaźnik osób grających w Rummikuba rósł proporcjonalnie do średniej ilości rummikubowych płytek przypadających na jednego mieszkańca powiatu. Wyraźną tendencję zwyżkową zaobserwowano najpierw w listopadzie, a potem w grudniu. Notowania gry wzmocniły się dodatkowo w okresie świątecznym, ponieważ, jak mówią eksperci, święty Mikołaj postanowił zainwestować również w akcje Rummikuba. Według analityków sztumskiego rynku gier planszowych rok 2013 zapowiada się równie obiecująco.

Ta rynkowa analiza z przymrużeniem oka dowodzi, że sztumianie często i chętnie grają w Rummikuba, co więcej grają nie tylko w zaciszu domowego ogniska, lecz zaczynają próbować swych sił w rywalizacji turniejowej. Najlepszym tego dowodem są Pomorskie Mistrzostwa Szkół oraz II Mistrzostwa Powiatu Sztumskiego w Rummikub, które odbyły się w Sztumie. Obydwie imprezy przyciągnęły jak magnes rzesze sympatyków gry w różnym wieku. W listopadzie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, w miniony piątek swoje mistrzostwa miała młodzież powyżej 15 roku życia i dorośli.

plakat-powiat2-1600x1200

W II Mistrzostwach Powiatu Sztumskiego zorganizowanych przez Klub Gier Planszowych „Pionkolandia” oraz firmę TM Toys wzięli udział najwierniejsi sympatycy gry, którzy nie tylko doskonale znali zasady oraz możliwe sposoby manipulacji, ale także mieli w sobie wystarczającą ilość odwagi, aby stawić czoła rywalom ze Sztumu, Malborka i okolicznych miejscowości. A nie ma co ukrywać, że byli oni z najwyższej półki. Przy stolikach zasiedli między innymi: Ireneusz Lipiec – finalista z ubiegłego roku, Ania Sabara – mistrzyni LO w Sztumie, Ewa Cebula, Magda Szmaków, Arkadiusz Piróg -uczestnicy I edycji, Sławomir Wiechowski – szef „Pionkolandii” oraz Bartosz Mazerski – w nietypowej dla siebie, ale równie emocjonującej roli. Po dwóch turach eliminacji skończyły się przysłowiowe żarty. Do półfinału przeszło tylko 16 zawodników, z najwyższym dorobkiem tak zwanych dużych i małych punktów. Aby dostać się do finału, należało rozegrać kolejne trzy partie i zapewnić sobie wygraną przy danym stoliku. Sztuka ta udała się Małgorzacie Szpalerskiej, Alicji Pozorskiej-Pala, Ireneuszowi Lipcowi oraz Danielowi Markowiczowi.

W finałowej, bardzo emocjonującej rozgrywce szczęście uśmiechnęło się tym razem do Alicji Pozorskiej-Pala, która nie tylko wygrała mistrzostwa, ale nadała im charakter międzynarodowy, ponieważ mieszka na stałe w Niemczech. Rozpromieniona mistrzyni otrzymała pamiątkowy puchar oraz nagrody ufundowane przez firmę TM Toys – bon o wartości 300 złotych i nowoczesny iPod. Chwilę później Alicja zapowiedziała, że bon przekaże na cele charytatywne, ponieważ szczęście ze zwycięstwa jest podwójne, gdy się je z kimś dzieli. Laureatami II i III miejsca zostali – Ireneusz Lipiec z Piekła i Daniel Markowicz z Malborka.

Tym, którzy zagrali w mistrzostwach, dziękujemy, że byliście! Tym, którzy pomogli nam w organizacji mistrzostw, dziękujemy, że jesteście! Tych, którym zabrakło odwagi, zapraszamy za rok!

Za pomoc w organizacji mistrzostw serdecznie dziękujemy:

  • firmie TM Toys – głównemu sponsorowi mistrzostw

  • Starostwu Powiatowemu w Sztumie

  • Urzędowi Miasta i Gminy Sztum

  • Bankowi Spółdzielczemu w Sztumie

  • Sztumskiemu Centrum Kultury

  • „Światu Gier Planszowych” i „Dziennikowi Bałtyckiemu” za patronat medialny

  • panu Ryszardowi Mazerskiemu