Mistrzostwa Szkół w Superfarmera

25 maja 2016 roku w Sztumie odbyły się po raz trzeci Mistrzostwa Szkół w Superfarmera. Organizatorem był Klub Gier Planszowych Pionkolandia wraz z wydawnictwem Granna z Warszawy. Na mistrzostwa przybyli oficjalni goście burmistrz Miasta i Gminy Sztum pan Leszek Tabor, dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury pan Adam Karaś oraz  pani dyrektor wydawnictwa Granna Bożena Michalska.

IMG_5582

Po oficjalnym rozpoczęciu wysłuchaliśmy występu artystycznego uczennicy Gimnazjum Nr 1 w Sztumie Justyny Świderskiej, która zachwyciła swoim śpiewem wszystkich uczestników turnieju.

IMG_5563

W mistrzostwach wzięło udział 86 uczniów z 33 szkół z czterech województw (pomorskiego, warmińsko- mazurskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego). Niektórzy uczniowie mieli do przebycia ponad 300 km, dlatego też przyjechali dzień wcześniej i skorzystali z noclegu w Szkole Podstawowej Nr 2 w Sztumie.

Po 2 godzinach zmaganiach wyłoniono 4 najlepszych. W finale najlepsza okazała się  uczennica z Gimnazjum nr 3 w Malborku Marta Kussowska. Pozostałe miejsce zajęły Zuzanna Cegłowska z Gimnazjum w Starym Targu, trzecie Maciej Sokalski z Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu a czwarte Maciej Skonieczny z Gimnazjum w Subkowach.

Uczestnicy mistrzostw przyjechali przebrani w przepiękne stroje rolników, farmerów, gdzie mogli zaprezentować swoje tradycyjne regionalne stroje. Jury wybrało i nagrodziło 6 najładniejszych i najbardziej oryginalnych strojów.

IMG_5750

Dla każdego uczestnika wydawnictwo Granna przygotowała małą niespodziankę w formie gry planszowej a dla najlepszej czwórki wspaniałe pakiety gier. Choć nagrodzona została wspomniana czwórka, to aż 13 osób pojedzie 14 czerwca na Mistrzostwa Polski do Muzeum Powstania w Warszawie.

IMG_5585

Nad całością mistrzostw czuwało 30 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Gimnazjum Nr 1 w Sztumie, którzy działają w Klubie Gier Planszowych Pionkolandia. Warto dodać, Pionkolandia pomoże w organizacji mistrzostw w Warszawie, gdzie pomoże w sędziowaniu.

IMG_5747

Nauczyciele, którzy przyjechali wraz z uczniami nie mogli narzekać na nudę. Organizatorzy zapewnili bardzo ciekawe szkolenie dotyczące wykorzystania gier planszowych w edukacji.

8 (18)

Gra Superfarmer to nastrasza polska gra, w tym roku mija 73 lata od jej powstania. Grę stworzył wybitny polski matematyk Karol Borsuk w czasie II wojny światowej. Co ciekawe to również  jedna z najbardziej popularnych polskich gier, jest sprzedawana w około 30 krajach na całym świecie, nawet bardzo dalekich krajach jak Japonia, Nowa Zelandia czy Kanada.