Relacja z V Mistrzostw Szkół w Rummikub

13-60

Więcej zdjęć

Za nami jubileuszowe już V Mistrzostwa Szkół w Rummikub, które odbyły się w piątek 7 października w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie. Uczniowie jak i nauczyciele stanęli do walki o tytuł mistrza Rummikub, gry która łączy pokolenia i zdobywa serca wielu. Do Sztumu na zawody przybyło dokładnie 100 uczniów z 48 wszystkich typów szkół z całej Polski. Byli to uczniowie z Warszawy, Torunia, Gorzowa Wlkp., Gdańska, Elbląga, Lubonia koło Poznania, Pruszcza Gdańskiego, Malborka, Kościerzyny, Kwidzyna, Kalisza, Miechucina, Ryjewa, Susza, Nowego Dworu, Sztumu, i wielu innych pięknych miast Polski. Jak się okazało w sam piątek najtrudniej z dojazdem na miejsce mieli uczestnicy z najbliższych miejscowości czyli z Czernina, Kwidzyna czy Starego Targu, co spowodowane było pracami przy budowie ronda w centrum Sztumu.

Każdą szkołę w rozgrywkach reprezentowało 2 uczniów, których wygrali turniej w swoich szkołach. W tym roku po raz pierwszy zawody były przeprowadzone w nowej formule. Uczestnicy grali w Rummikuba w trzech wariantach: Standard, Twist i Ekspert, którego autorem jest lider Pionkolandii Sławomir Wiechowski. Są to najnowsze odsłony tej popularnej gry, które bardzo urozmaiciły rozgrywkę poprzez dodanie nowych jokerów. Nowy Rummikub został bardzo ciepło przyjęty przez graczy i wielu wypowiadało się w samych superlatywach.. Po 2 godzinnych zmaganiach z setki uczestników do półfinału awansowało 16.

Co ciekawe uczniowie nie tylko grali indywidulanie, ale i w zespole.  2 uczniów, z każdej szkoły tworzyło reprezentację szkoły i dla niej zdobywali punkty. Eliminacje miały wyłonić, która szkoła gra najlepiej w Rummikub. I tą klasyfikację wygrała szkoła podstawowa w Cedrach Małych i ona otrzymała pakiet gier o wartości 400 zł.

Klasyfikacje Szkół

  • Szkoła Podstawowa w Cedrach Małych
  • Gimnazjum w Miechucinie
  • Gimnazjum im Jana Pawła II w Dzierzgoniu
  • Chrześcijańska Szkoła Montessori w Gdańsku

Po 5 godzinach zmaganiach V Mistrzem Polski Szkół w Rummikub został uczeń szkoły podstawowej z Chrześcijańskiej  Szkoły Montessori w Gdańsku Kacper Karalus. Nie dał on najmniejszych szans swoim starszym kolegom i koleżankom, którzy reprezentowali szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. I to jest najpiękniejsze w grze Rummikub, że łączy ona pokolenia i każdy w niej ma równe szanse na wygraną.

Ostateczna klasyfikacja uczniów:

  • Kacper Karalus Chrześcijańska Szkoła Montessori w Gdańsku
  • Wiktoria Sabisz I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kosierzynie
  • Julia Sulka             Gimnazjum Nr 32 im.D.G.Fahrenheita w Gdańsku
  • Kamil Wójcik          Gimnazjum im Jana Pawła II w Dzierzgoniu

Jednocześnie odbywały się II Mistrzostwa Polski Nauczycieli w Rummikub. W zawodach wystartowało 22 nauczycieli i tak jak uczniowie musieli poczuć smak stresu, porażki  czy zwycięstwa. Po zaciętej walce najlepszą okazała się Aleksandra Kołcz która uczy w  Gimnazjum nr 1 w Luboniu.

Klasyfikacja nauczycieli

  • Aleksandra Kołcz z Gimnazjum nr 1 w Luboniu
  • Magdalena Adryjanek Gimnazjum nr 3 z Elbląga
  • Małgorzata Szkoda z Zespółu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Lublinie
  • Marta Czerepowicka z II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

Tegoroczne zawody Rummikub nie odbyłyby się bez wielu partnerów przede wszystkim firmy TM Toys – głównemu sponsorowi zawodów i właścicielowi marki Rummikub w Polsce. Urzędowi Miasta i Gminy Sztum, Miejsko-Gminnemu Zespołowi Oświaty w Sztumie, Fundacji Pokolenia z Tczewa, gdzie realizujemy projekt Akumulator Społeczny, Stowarzyszeniu Szansa.

Ogromne podziękowanie należą się nauczycielom, którzy pracowali przy organizacji mistrzostw Pani Ewie Cebula i Elwirze Tomasiak.

Serdeczne podziękowania należą się 45 wolontariuszom Pionkolandii z 4 szkół naszego powiatu. Byli to uczniowie z Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sztumie, Gimnazjum Nr 1 w Sztumie, Zespół Szkół w Sztumie oraz Zespół Szkół w Starym Targu. Bardzo dziękujemy młodzieży za ich wielki wkład w przygotowanie turnieju.

Projekt Pionkolandia, który dział od 6 lat, świetnie wpisał się w rzeczywistość naszego miasta, przynosi wiele niesamowitych efektów wychowawczych i edukacyjnych. Dzięki Pionkolandii wielu młodych ludzi może rozwijać swoje pasje, talenty, i miło spędzać ze sobą czas.