Powrót do Zagraj z nami

Edycja III – 2012

3 października 2012

gry planszowe 1

Pierwszy czerwca tradycyjnie obchodzony jest jako Dzień Dziecka. Tego dnia Pionkolandia zaprosiła wszystkie dzieci na otwarty turniej gier planszowych „Zagraj z nami”. W miejsce biletu wstępu uczestnicy zobowiązani byli przynieść makulaturę oraz plastikowe kapsle w myśl akcji „Eko- pozytywni”. Do nowej siedziby SCK przybyły tłumnie mniejsze i większe „maluchy” w towarzystwie rodziców lub dziadków. Każdy mógł zagrać w swoją ulubioną grę lub poznać zupełnie nową. W jednym i drugim przypadku pomocą służyli członkowie Pionkolandii – wypożyczając gry oraz tłumacząc ich zasady.

Największym zainteresowaniem, szczególnie chłopców, cieszyła się gra zręcznościowa Kapsle football – znana od pokoleń, jednak odkryta ponownie w zupełnie nowej, futbolowej wersji, która budziła w czasie turnieju podobne emocje jak trwające EURO 2012. Laicy z dziedziny piłki nożnej szukali nieco innych wrażeń w wymagających skupienia Dobrych i złych duchach oraz historycznej Bitwie pod Grunwaldem. Nieoficjalnym rozgrywkom w zaprzyjaźnionym gronie towarzyszyły również rozgrywki turniejowe. W nich nie było sentymentów, niezależnie od tego kto siedział naprzeciwko – najlepszy przyjaciel, kolega z klasy czy starszy brat – przeciwnika trzeba było pokonać.

 

A najlepszym sposobem był atak. Najpierw przekonali się o tym najmłodsi, rywalizując w turnieju Skubanych kurczaków i Pędzących żółwi (Egmont), gdzie liczyła się szybkość, pamięć i spryt.

 

Uczniowie klas starszych w tym samym czasie sprawdzali swój refleks i bogactwo słownictwa w czasie rozrywek w Tik tak bum (Piatnik) oraz logiczne myślenie w turnieju Kolonixa. Na deser organizatorzy pozostawili Dobre i złe duchy (Granna) oraz reblowskie Dobble, które okazało się prawdziwym hitem z racji rekordowej ilości uczestników – 50 osób w przedziale wiekowym od przedszkolaków do uczniów VI klasy szkoły podstawowej.

Dzień Dziecka nie mógł się obyć bez życzeń oraz słodkich upominków. W czasie turnieju przekazali je, przybyli specjalnie na tę okoliczność, zastępca burmistrza Alicja Podlewska oraz dyrektor SCK Adam Karaś. Szczęśliwi zwycięzcy poszczególnych turniejów zostali dodatkowo obdarowani grami planszowymi ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy w Sztumie oraz Sztumskie Centrum Kultury.

Za pomoc przy organizacji turnieju serdecznie dziękujemy: Bankowi Spółdzielczemu w Sztumie, Redakcji „Dziennika Bałtyckiego”, Urzędowi Miasta i Gminy Sztum, Wydawnictwom: Granna, Rebel, Egmont, Polskie Gry Planszowe, Piatnik, Kolonix, Let?s Play, Fabryka Gier Historycznych, Mochtoys, Świat Gier Planszowych.

Zwycięzcy turniejów

Skubane kurczaki – Michał Szmaków
Pędzące żółwie – Martyna Pawełkiewicz
Tik tak bum – Julia Drelich
Kolonix – Wojciech Waszczuk
Dobre i złe duchy – Patryk Cichocki
Dobble – Emanuel Okrój