Powrót do Odkrywcy Dolnego Powiśla

Premiera gry

W krainie Dolnego Powiśla – (piórem Marleny Nowosielskiej)

Dolne Powiśle to niezwykła kraina – urzekająca pięknem malowniczych krajobrazów, śpiewem ptaków o poranku, zapachem łąk i pól oraz wartkim nurtem Wisły, która płynie tędy do morza. Jednak to wszystko i tak nie oddaje w pełni jego uroku, bo przecież każdy zakątek od Sztumu do Myślic kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Na ich tropie było wielu – archeologów, pasjonatów historii, a także innych miłośników małej ojczyzny.

Czy zatem pozostało coś do odkrycia? O tym mogli się przekonać uczestnicy oficjalnej prezentacji gry planszowej „Odkrywcy Dolnego Powiśla”, która odbyła się w salach Sztumskiego Centrum Kultury. Niewtajemniczonym warto nadmienić, iż profesjonalna planszówka dotycząca Ziemi Sztumskiej jest wyjątkowym produktem na lokalnym rynku. Łączy prostą mechanikę oraz ładną grafikę z walorami dydaktycznymi, czyli krótko mówiąc uczy i bawi. Powstała z połączenia niezwykłych pasji jednakowo niezwykłych osób: Joanny Sawczuk, Mileny Draus, Jerzego Wesołowskiego, Przemysława Rakowskiego, Rafała Zamojskiego oraz Sławomira Wiechowskiego. To dzięki nim przy pomocy żetonów, znaczników i pionków możemy podróżować po najpiękniejszych zakątkach powiatu sztumskiego oraz odkrywać to, co mamy niemal na wyciągniecie ręki, ale niestety nie zawsze doceniamy, bo często tak bywa, że cudze chwalimy, a swego nie znamy.

W niezwykłą podróż po regionie udali się w pierwszej kolejności uczniowie 17 szkół powiatu sztumskiego, rywalizujący o tytuł „Super Odkrywcy” i puchar starosty Wojciecha Cymerysa. W ramach rozgrywek przemierzali wzdłuż i wszerz tereny 5 gmin, „zbierając” przy tym najpiękniejsze obiekty oraz realizując taktyczne cele, które po przeliczeniu na punkty mogły im zapewnić wygraną. Po trzech emocjonujących partiach okazało się, że spośród 60 uczestników najlepszy wynik osiągnęli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sztumie, którzy wygrywając klasyfikację drużynową zagwarantowali sobie udział w ufundowanej przez starostę sztumskiego wycieczce „Szlakiem Odkrywców”. Nagrodę główną mistrzostw oraz okazały puchar otrzymał uczeń Gimnazjum nr 1 w Sztumie – Radosław Strymecki. Drugie miejsce zajęła jego koleżanka Julia Peplińska, a trzecie Paulina Wearth z Gościszewa. Czwarty w tym wyjątkowym gronie był Dominik Wiechowski z Niepublicznego Gimnazjum w Sztumie. Szczęśliwa czwórka laureatów została obdarowana grami planszowymi, w tym również egzemplarzem „Odkrywców”.

Po zakończeniu rozgrywek okazało się, że wszyscy jesteśmy odkrywcami, bo każdego dnia w większym lub mniejszym stopniu dostrzegamy niezwykłe piękno naszej małej ojczyzny. Jeśli go jeszcze nie dostrzegasz, sięgnij po „Odkrywców Dolnego Powiśla”!